Ročník: 2021 | Volume: 2021 |
Číslo: 1 | Issue: 1 |
Vyšlo: 31. ledna 2022 | Published: Jan 31th, 2022 |
Potměšilová, Petra.
Recenze: Komunikace v pomáhajících profesích .
Paidagogos, [Aktualizováno |
#13
Zpět na obsah / Back to content
Recenze: Komunikace v pomáhajících profesích
Review: Komunikace v pomáhajících profesích
Autor se v knize zaměřuje na téma, které je užitečné pro odborníky různých pomáhajících profesí. V pomáhajících profesích je obzvláště důležité disponovat komunikačními dovednostmi. V průběhu celé knihy autor čtenáře provádí rozhovorem, tedy tím, jak rozhovor správně začít a vést. Teoretické poznatky pak doprovází praktickými ukázkami.
Jednotlivým kapitolám je předřazen úvod, v němž autor vysvětluje, proč se odhodlal k napsání této publikace. Za cíl publikace si zvolil nasměrování k navozování a udržování pozitivně vnímaného rozhovoru. Publikace je rozdělena na čtyři základní kapitoly, které jsou doplněny závěrem. Jednotlivé kapitoly jsou nazvané:
První kapitolu lze vnímat jako úvod pro další kapitoly. Autor zde charakterizuje rozhovor. V druhé kapitole se pak zabývá důležitým aspektem rozhovoru, a to je jeho začátek, aneb jak uvádí podtitul této kapitoly, každé naše sdělení druhý hodnotí. Postupně je tak čtenář proveden tématy: jak naše sdělení může působit na ostatní, co si z něj berou a proč a jakým vhodným způsobem dát prostor i dalšímu účastníkovi rozhovoru. Ve třetí kapitole se autor knihy zaměřuje na funkční reakce z pohledu vhodně vedeného rozhovoru, což je například připojení se k tématu. Uvádí zde konkrétní příklady připojení se – např. parafrázování nebo pozitivní ocenění. Ve čtvrté kapitole se pak autor zamýšlí nad rozhovorem z pohledu toho, kdo jej vede. Uvádí pět základních faktorů, které usnadňují vedení rozhovoru: reciprocita, vycházení z druhého, vlastní ochota druhého být veden, rovnocennost a atraktivita vedoucího. Pro funkční vedení pak opět uvádí konkrétní příklady, jako jsou např. otázky, informace či názory.
V závěru autor publikace shrnuje základní zásady funkčního rozhovoru: naslouchání, připojování k druhému a vedení co možná nejpřijatelnějším způsobem.
Kniha je psaná velmi čtivě a prakticky. Za pozitivní lze považovat, že ve všech kapitolách se objevují praktické ukázky rozhovorů a jejich rozbor a teoretické ukotvení. Kniha se tak může stát dobrým pomocníkem nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích, ale i pro studenty, kteří se na toto povolání zatím připravují.
Literatura
[1] Dlabal, M. Komunikace v pomáhajících profesích. Praha: Portál, 2021.
Zpět na obsah / Back to content